SON EKLENENLER
latest

11 Şubat 2015 Çarşamba

Kur'ân'ı ve kâinatı beraber okuyalım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Tabiatın ayetleriyle Kur’an’ın ayetleri birlikte verilmediği zaman büyük sorunlar ortaya çıkıyor” dedi.

Tayland’ın Ankara Büyükelçisi Tharit Charungvat’ı makamında kabul eden Görmez, hem İslam dünyasında hem de Batı dünyasında yaşanan çeşitli problemlere temas ederek, dinin doğru anlaşılması gerektiğini vurguladı. İnsanlığın hayatında dinin önemli bir yeri bulunduğuna işaret eden Başkan Görmez, “İnsanlığın hayatında dinin önemli bir yeri vardır. Fakat insanlık dinleri doğru anlamadığı zaman, insanlık için çözümler üreten din, sorunlar üretmeye başlar. Bunun için son yıllarda hem İslam dünyası hem Batı dünyası sorunlar yaşamaktadır” dedi.

Tabiat ayetleriyle Kur’an ayetleri birlikte verilmediği zaman büyük sorunların ortaya çıkabileceğini ifade eden Başkan Görmez, şöyle konuştu:

İslam dünyasında din eğitimi sorunu ciddi bir sorundur. Çünkü tabiatın ayetleriyle Kur’an’ın ayetleri birlikte verilmediği zaman büyük sorunlar ortaya çıkıyor. Din eğitiminin esası din ile hayat arasında doğru bir ilişki kurmaktır. Din eğitiminin esası akılla kalp arasında, akılla vahiy arasında doğru ilişki kurmaktır. Onun için biz İmam Hatip Lisesi modelini çok önemli buluyoruz. Programlardan kaynaklanan bazı sorunlar olduğunu biliyorum. Bunu düzeltmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bu konuda her türlü önerinize de açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Büyükelçiliğinizin bir seminer düzenleyerek bütün öğrencileri toplamış olmasından mutluluk duydum.  Bizim 90’ı aşkın ülkeden 5 bin öğrencimiz var.  Dolayısıyla bu öğrencilerin Büyükelçiliğe akseden herhangi bir sorunu olduğunda eğer bizi haberdar ederseniz bundan da büyük bir mutluluk duyarız.

“İnsanlığın hayatında dinin önemli bir yeri vardır. Fakat insanlık dinleri doğru anlamadığı zaman, insanlık için çözümler üreten din, sorunlar üretmeye başlar. Bunun için son yıllarda hem İslam dünyası hem Batı dünyası büyük sorunlar yaşamaktadır.”

Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösterdiğini söyleyerek, “Biz Afrika başta olmak üzere dünyanın değişik coğrafyalarında Müslümanlar arasında barışın, istikrarın sağlanması için çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

Görüşmenin sonunda Tayland Büyükelçisi Charungvat, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’i ülkesine davet etti.

Eyvah, öğrenciler İslâm inancını okuyacak!

Fatih Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen yarışma çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığına ait kitapların dağıtılması aşırı laiklikten muztarip yayın organlarının tepkisini çekti.

Son olarak, Oda Tv, konuyla ilgili haberi “Tüm öğrenciler Diyanet’in bu kitaplarını okuyacak” başlığı altında panik havası içinde verdi.

Paniğe yol açan kitaplar, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları arasında yer alan İrfan Yücel’e ait “Peygamberimizin Hayatı” ve Ümit Şimşek’e ait “İslâm İnanç İlmihali” adlı kitaplar. Bu kitaplardan birincisi 9 ve 10. sınıf, ikincisi de 11 ve 12. sınıf öğrencileri arasında dağıtılıyor. Öğrencilerden dileyenler Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen yarışmaya katılarak okudukları kitaplardan sınava girebilecek.

Laik medyada bu konu bir ay kadar önce yer almış, ancak bir tesir uyandırmamıştı. Şimdi bu kesimin yayın organlarından bazıları aynı haberleri tekrar ısıtarak servis yapıyor, bu arada bazı çetelerin bu kitapların dağıtımına engel olduğu yolunda uydurma haberlerle de taraftarlarına moral vermeye çalışıyor.

***

Konuyla ilgili diğer haberlerimiz:

http://www.yazarumit.com/islam-inanci-sol-ceteleri-urkuttu/

http://www.yazarumit.com/ilmihalin-boylesi/

 

10 Şubat 2015 Salı

İslâm inancı bazılarını ürküttü


Fatih ilçesi Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda dağıtılan İslâm İnanç İlmihali adlı kitabın dağıtımına öğrencilerin engel olduğu yönünde bazı internet sitelerinde yayınlanan haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir kitap okuma yarışması düzenlemiş, bu amaçla 9 ve 10. sınıf öğrencilerine Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından İrfan Yücel’e ait “Peygamberimizin Hayatı” adlı kitabı, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine de yine Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları arasında çıkan Ümit Şimşek’e ait “İslâm İnanç İlmihali” adlı kitabı dağıtmıştı.

Dün (9 Şubat) bazı internet sitelerinde çıkan bir haberde ise, Fikir Kulüpleri  adı altında çeteleşmeye çalışan sol bir örgüte mensup bazı öğrencilerin “aldıkları karar uyarınca” Davutpaşa Lisesi öğrencilerinden İslam İnanç İlmihali adlı kitabı topladıkları ileri sürüldü. Haberde, öğrencilerden toplandığı iddia edilen kitaplara ait bir de resim yayınlandı.

İlgililerden aldığımız bilgiye göre ise, olay, dinî kitap dağıtılmasına karşı çıkan birkaç öğrencinin kendilerine verilen kitapları bir bank üzerine bırakması şeklinde cereyan etti. Sol sitelerin yayınladığı resimde de toplam on bir adet kitap görülüyor.

Okulun 11 ve 12. sınıf öğrencileri arasından toplam on bir öğrencinin bank üzerine kitabını getirip bırakmasından ibaret bir olayı “Liseliler okulda dinci kitap dağıtımını engelledi”, “Davutpaşa Lisesi öğrencileri dinî kitap dağıtımına izin vermedi” gibi başlıklarla çarpıtarak bir çetenin başarısı gibi göstermeye çalışan bazı siteler, bu arada, kitabın arka kapağında yer alan şu ifadeleri de kitap aleyhinde bir belge olarak yayınladılar:

“İman denince akla gelen şey, sağlıklı bilginin yanı sıra, yaşanan, solunan, zevk edilen bir hayat olmalıdır. Kur’an’ın ve Hadisin bize öğrettiği iman, aynen böyle bir hayattır. Allah’ın kelâmından ve onu getiren Peygamberden dersini alan mü’min, hayatının her aşamasında kendisini Rabbinin huzurunda ve meleklerden dostlarla kuşatılmış bir halde bilir, Peygamberinde candan aziz bir sevgili bulur, kitabında Rabbinin hitabıyla baş başa bir sohbet yaşar, başına gelen her şeyi âlemlerin Rabbinden bir armağan olarak karşılar, dünya hayatını huzurla tamamlayıp ahiret alemine müjdeler arasında adımını atar.”

Bahçelievler’de de öğrenciler yarışmıştı

İslâm İnanç İlmihali, geçtiğimiz yıl İstanbul, Bahçelievler ilçesi okulları arasında yarışma konusu olmuştu.

Kaymakamlık, Millî Eğitim Müdürlüğü, Belediye ve Müftülük tarafından düzenlenen yarışmaya gönüllü olarak katılan öğrencilere İslâm İnanç İlmihali adlı kitap dağıtılmış, Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan soru kitapçığı esas alınarak yapılan sınavda derece alan öğrencilere de armağanları törenle verilmişti.

***

Fikir dünyamızın önemli simalarından Dr. Necmettin Turinay’ın “İslâm İnanç İlmihali” hakkındaki yazısı:

http://www.yazarumit.com/ilmihalin-boylesi/