SON EKLENENLER
latest

24 Şubat 2016 Çarşamba

HEYKEL DEĞİL VATAN DÂVÂSI!

Bu mübarek vatanın bağrına dağ kadar bir Meryem Ana heykeli dikmenin ne anlama geldiğini bazılarımızın kavraması biraz zaman alacağa benziyor.

En azından, Selçuk Belediye Başkanının bunu anlamaktan âciz kaldığı, bu işe pek gönüllü oluşundan belli oluyor.

Bir yere dikilmiş bir sanat eseri, bir âbide, bir mühür demektir. Süleymaniye böyledir, Selimiye böyledir, Ayasofya böyledir. Bunlar sadece bir kısım insanların ibadetleri için bir mahal olmakla kalmazlar, aynı zamanda, bu toprakların bir İslâm beldesi olduğunu yüzyıllar boyunca bütün âleme ilân ederler.

Heykel de bir yere lâf olsun, turist getirsin, para kazandırsın diye dikilmez. Her ne kadar sanatın düşük bir seviyesine ait olsalar da, heykeller dahi dikili bulundukları mahal hakkında dünyaya bir mesaj verirler. Bu kadarını Selçuk Belediye Başkanı da akıl edebiliyor ki, Özgürlük Anıtı ile Kurtarıcı İsa heykelini kendisine örnek almış, hattâ büyüklük itibarıyla onları geride bırakmayı kafasına koyduğunu da dile getirmiş. Kısacası, Başkanımız mesajını BÜYÜK BÜYÜK vermek istiyor.

Peki, bir hocaefendinin boynuna istavroz asarcasına Anadolu’muzun dağlarına dikilmek istenen dağ kadar bir Meryem Ana heykelinin vereceği bu büyük mesaj nedir?

“Burası bir İslâm beldesidir” mesajı mı?

Yoksa “Bu topraklar Hıristiyanların malıdır, gelin malınıza sahip çıkın” mesajı mı?

Sakın bu heykel merakı, bir tarafta ABD’sinden Rusya’sına, Avrupa’sından Ermenistan’ına kadar bütün dünya canavarları elbirliğiyle bu mübarek vatanın doğusundan birşeyler koparmaya çalışırken, onlara “Batı cephesinde de unuttuğunuz birşeyler var” diye çağrıda bulunmak isteyen birilerinin Selçuk Belediye Başkanına yutturduğu bir zoka olmasın?

Geçtiğimiz yıllar, “dinler diyalogu” gibi, “medeniyetler ittifakı” gibi etiketler altında nice oyunların sahnelenişini gördü. Bu tezgâhların hangi amaca hizmet ettiği ve ardında hangi mihrakların bulunduğu da çok geçmeden ortaya çıktı. Şimdi de Anadolu’yu Hıristiyan kimliğine büründürmekten başka bir anlama gelmeyen bir oyun sahneye konuyor.

Buna dur diyecek birileri yok mu?

***

Konuyla ilgili diğer haberimiz:

http://www.yazarumit.com/selcuk-belediyesi-kime-hizmet-ediyor/

 

 

23 Şubat 2016 Salı

Selçuk Belediyesi kime hizmet ediyor?

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Türkiye’yi bir Hıristiyan ülkesi olarak tescil ettirmek için kolları sıvadı.

Ak Partili Başkan, ilçeye çok büyük bir Meryem Ana heykeli yaptırmak için temaslara başladıklarını açıkladı. Eğer Başkan bu hayalini gerçekleştirirse, yapılacak olan heykel, Amerika’nın ünlü Özgürlük Anıtı ve Brezilya’nın Kurtarıcı İsa heykeli gibi dev bir heykel olacak.

Konuyla ilgili açıklamasında, Başkan Bakıcı, “Bu Amerika’daki Özgürlük Anıtı veya Rio de Janeiro’daki Cristo Redentor (Kurtarıcı İsa) heykeli gibi görkemli olacak. Bunun için de birkaç yatırımcıyla görüşmelerimiz sürüyor. Heykel için yer tespit çalışmaları da aynı şekilde devam etmekle birlikte Bülbül Dağı etekleri ağır basıyor. Heykelin yapısı, görünümü, ulaşımı gibi konularda uzmanların da görüşlerini alıyoruz” dedi.

Bakıcı’nın kendisine örnek aldığı Kurtarıcı İsa heykeli kaidesiyle birlikte 38 metreyi, ağırlığız da 1145 tonu buluyor. Özgürlük Anıtı ise kaidesiyle birlikte 93 metre boyunda.

Heykel virüsü

Bazı Ak Partili belediyelerde bir süredir heykel merakının esrarengiz bir şekilde yer etmeye başladığı gözleniyor. Başkanlığının ilk yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş çok uzaklardan görünecek bir semazen heykeli dikme arzusunu izhar etmiş, ancak tepkiler üzerine bundan vazgeçmişti.

Bu arada Üsküdar Belediyesi de hiç alâkasız bir şekilde Üsküdar’ın ortasına bir timsah heykeli yerleştirmiş, ancak tepkiler karşısında bu çirkinliği ortadan kaldırmak zorunda kalmıştı.

Fatih Belediyesi ise bir süredir ısrarlı bir şekilde ilçeyi heykellerle donatmaya devam ediyor. Yeni Cami önüne dikilen simitçi heykeli ile Sultanhamam’daki hamal ve terzi heykelleri, belediyenin ilçeye “kazandırdığı” eserler arasında.

***

Ak Partili belediyelerin heykel merakı ile ilgili diğer haberimiz:

http://www.yazarumit.com/fatih-belediyesine-heykel-virusu-girmis/