SON EKLENENLER
latest

3 Ocak 2018 Çarşamba

"Sizden olmayanları sırdaş edinmeyin"

“Sizden olmayanları sırdaş edinmeyin” buyuruyor Yüce Allah. Ve devamında, bu kimselerin özelliklerini sayıyor, onlardan gelecek tehlikeler hakkında bizi ciddî şekilde uyarıyor.

179’uncu Kur’an Buluşmasında incelediğimiz Âl-i İmrân sûresinin 118-120’nci âyetlerinde bu kimselerin özellikleri şu şekilde sayılıyordu:

  • Size kötülük yapmakta kusur etmezler
  • Sıkıntıya düşmenizi isterler
  • Düşmanlıkları ağızlarından taşar; gönüllerinde sakladıkları ise daha büyük
  • Sizi sevmezler
  • Kitabın bütününe / bütün kitaplara inanmazlar
  • Size “İnandık” diye yalan söylerler
  • Size duydukları kin yüzünden parmaklarını ısırırlar
  • Size gelen iyilik onları üzer, kötülük sevindirir

Bu özelliklerin, Ehl-i Kitap olan ve olmayan kâfirler ile münafıkları kapsamakla birlikte, Müslümanlar arasında da yayılma istidadı gösterdiği de, tesbitler arasında yer aldı.

UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD’ın Sütlüce’deki genel merkezinde gerçekleşen Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları 7:00’de kılınan sabah namazı ve onu takiben ikram edilen simit-peynir-çaydan mürekkep bir kahvaltı ikramıyla başlıyor ve 7:30-9:00 arasında sunumlu olarak cereyan ediyor.

Kur’an Buluşmalarında hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.

1 Ocak 2018 Pazartesi

Biraz fazla olmadı mı Abdullah Bey?

Bu yazı, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığını devretmesini takiben, sitemizde 12 Ekim 2014 tarihinde yayınlanmıştı. Günün anlam ve önemine binaen tekrar hatırlıyoruz:

Görevini halk tarafından seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a devreden on birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün köşkten ayrılırken 55 koruma memuru, 45 personel ve 18 aracı da beraberinde götürdüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanlarının, görevden ayrılırken istedikleri personel ve aracı da yasal olarak beraberlerinde götürme hakkı bulunuyor ve bu personelin maaşları da devlet tarafından ödeniyor.

Ancak bu yasal hakkı kullanma konusunda Abdullah Gül’ün bütün seleflerini geride bırakan bir rekora imza attığı anlaşılıyor.

Habertürk’ün bu konudaki haberine göre, daha önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer görevinden ayrılırken 2 makam aracı ile 16 personeli, Süleyman Demirel de 6 personeli yanında götürmüştü.

Bu konudaki rekorun memuriyeti saltanat değil, halka hizmet mahalli olduğuna inanan bir ocaktan gelmiş bir Cumhurbaşkanı tarafından kırılmış olması ise konunun en fazla hayret uyandıran yönünü teşkil ediyor.

Her ne kadar bu tasarrufta Abdullah Beyden ziyade Hanımefendinin payı olabileceğine dair kuşkular bir yandan zihnimizi kemirse de, sormaktan kendimizi alamıyoruz:

Bu kadarı biraz fazla kaçmadı mı?

[Not: Paralelciler hiç heveslenmesin; buradan onlara ekmek çıkmaz. Kurcalayacak olurlarsa, insanların zihinlerini de onların ebediyen cevaplandıramayacakları sualler peş peşe kurcalamaya başlar.]