SON EKLENENLER
latest

17 Ocak 2018 Çarşamba

Okumayı nasıl unuttuk?ÜMİT ŞİMŞEK
Çamaşırı, bulaşığı ve daha nice zorlu işleri makinelere yükleyeli epey zaman oldu. Fakat okuma işini bizim adımıza yapacak bir makine henüz icad edilmedi. Biz her zamanki eğlencelerimize dalıp gitmişken, bir makine bizim yerimize kitap okuyup da bilgilerini bluetooth gibi bir mekanizma ile bizim beynimize yüklese, böylece her hafta bir kitabı, her sene ortalama 50 kitabı okuma zahmetini çekmeden okumuş olsak fena mı olurdu?
Gerçi kitap okuma makinesini icad edemedik, ama kitap okumayı mekanik bir işe haline çeviren yöntemler icad ettik. Bunlara da “kolay okuma,” “basit okuma” gibi isimler taktık.
Bu yöntemlerin işleyişi son derece basit:
Biz olduğumuz yerde duruyoruz. Kitabı kendi seviyemize indiriyoruz. Ve okur gibi yapıyoruz. Sonunda da, Woody Allen’ın meşhur nüktesinde olduğu gibi, meselâ Savaş ve Barış’ı okuduktan sonra, olayın Rusya’da geçtiğini anlayabiliyoruz!

Haberin gövdesi

ÜMİT ŞİMŞEK
Haberin giriş paragrafında (veya paragraflarında) olayın özünü verdikten sonra, devamındaki paragraftan itibaren, belli bir düzen içinde bu olayın açılımına sıra gelecektir.
Genel olarak, takip eden paragrafların da giriş paragrafı gibi kısa tutulması tavsiye edilir. Meseleyi sadece cümlelerin birbiriyle ilişkisi açısından ele alırsanız, yazının insicamı için daha uzun paragrafların tercih edilmesi gerektiği sonucuna varabilirsiniz. Ancak birkaç cümlelik bir paragrafı tamamıyla okumanın, hele arka arkaya sıralanmış uzun paragrafları sonuna kadar okuyabilmenin, internet okuyucusu – veya alışkanlıkları ister istemez internetle şekillenmiş okuyucu – için fazlaca sabır isteyen bir iş olduğunu dikkate almanız, üzerinde emek vererek vücuda getirdiğiniz bir yazının âkıbeti açısından şüphesiz daha hayırlı olacaktır.

15 Ocak 2018 Pazartesi

Melek orduları mü'minlerle omuz omuza

Savaşta mü’minlerin yardımına melek ordularının yetişmesi, 181’inci Kur’an Buluşmasının ağırlıklı konularından biriydi.

Bedir harbinde mü’minlerin yanı sıra meleklerin de bizzat çarpıştıklarına dair pek çok rivayet vardı. Uhud’da da Cebrail ile Mikâil aleyhimesselâmın, Peygamberimizin yanında bizzat yer alarak onu korudukları, Buharî ve Müslim’in her ikisinde de yer alan bir rivayetle kesin olarak anlaşılıyordu.

Meleklerin yardımı hangi şartlar altında gerçekleşir? Uhud’da bu şartlar yerine gelmiş miydi? Kur’ân-ı Kerim bu gibi soruları cevaplandırdıktan başka, nusret ve zaferin ancak Allah katından beklenmesi gerektiğini açık bir şekilde bildiriyordu.

UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD’ın Sütlüce’deki genel merkezinde gerçekleşen Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları 7:00’de kılınan sabah namazı ile onu takip eden ve simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramıyla başlıyor ve 7:30-9:00 arasında sunumlu olarak cereyan ediyor.

Kur’an Buluşmalarında hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.