SON EKLENENLER
latest

22 Şubat 2019 Cuma

Türkçeyi sırtından hançerleyenler

 


Yazar Muhsin Mete, “Türkçeye Sırtını Dönenler” başlıklı yazısında kültür hayatımızın içine düştüğü durumu, bir yayınevi listesiyle dile getirdi.

Karar gazetesindeki yazısında, Mete, bir kitap fuarına katılan yayınevlerinin adlarından meydana gelen uzunca bir liste sundu. Sözümona Türkçe kitap yayınlayan bu yayınevlerinden hiçbirinin adı Türkçe değildi. Daha da ötesi, bu liste, “Türkçeye sırtını dönen yayınevlerinin” sadece bir bölümü idi. Biz de bu listeyi, inşaallah Türk okuyucusunun elinde bir boykot listesine dönüşmesi temennisiyle bu sütunlara alıyoruz:

MUHSİN METE

15-24 Şubat tarihlerinde ATO Congresium Sergi Salonunda açılan 13. Ankara Kitap Fuarını ziyaretimde dikkatimi çeken hususlardan biri de fuara katılan yayınevlerinin isimleri oldu. Son yıllarda giderek artan bir şekilde yabancı isimlerin tercih edilmesi yayınevi isimlerinde de yaygınlık kazandı. Not defterimde kayıtlı bu isimleri bir kitap fuarı bağlamında paylaşmak istedim. Dolayısıyla sıralayacağım isimler ‘Türkçeye sırtını dönen’ yayınevlerinin bir bölümü. Tamamı listeyi ikiye, üçe katlar.

Türkçe isim koymayı gerekli görmemek, ki buna sergi salonunu Congresium diye adlandıran Ankara Ticaret Odası yönetimi dahil, kendisini Türk-İslâm dairesinin dışında konumlandırmak tercihinin görünür kılınması olarak nitelenebilir herhalde. Nitekim bu yayınevlerinin yayınları büyük ölçüde bu hükmü doğrulamaktadır. Boşuna’ismiyle müsemma’ denilmemiş. Paylaşacağım isimlerin çoğunluğu 2000’li yıllarda kurulan yayınevlerine ait. Bunlara bakarak da dilimizin artarak devam eden bir suikasta maruz kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte isimler: Adeda, Agapi, Alfa, Aranus, Argedon, Arkadya, Artemis, Cinius, Cosmo Star, Dinazor, Domingo, Eftalya, Eos İletişim, Ephesus, Epsilon, Everest, Galeati, Ganj, Gingo, Historia, Hoton, İndigo, İthaki, JBC, Kafka Okur, Karina, Kashna, Kripto, Kronik, Liberte, Libros, Librum, Literatür, Lopus, Maya, Mental, Metis, NotaBene, Novella, Olimpia, Olimpos, Pales, Paloma, Pamiray, Panama, Parodi, Pegasus, Pinus, Pogo, Profil (dairenin içinden amma, isme ne demeli?), Saraswata, Seyla, The, Trend, Tudem, Zeplin.

Fuarda sahaflar da var, onların hiçbirinin isimleri aslımıza yabancılaşmış değil, sahaflığın ruhuna uygun. Hiç değilse bununla müsterih olalım.

Yazının devamı: https://www.karar.com/yazarlar/muhsin-mete/turkceye-sirtini-donenler-9338

17 Şubat 2019 Pazar

Nisâ sûresiyle bir medeniyet inşası

Nisâ sûresini okumaya başladığımız ikinci haftada, muhteşem bir medeniyetin adım adım nasıl inşa edildiğini görmeye başladık.

Sûrenin ilk âyeti insanların erkek ve kadın olarak yaratılışı ve bu ikisi üzerine aile ve akrabalık bağlarının kuruluşu, büyük bir İlâhî rahmet eseri olarak gözlerimizin önüne seriliyordu.

İkinci âyetten itibaren, insan topluluklarının birbiriyle olan ilgi, münasebet ve karşılıklı hakları, en zayıf olanları en öne almak suretiyle bize öğretilmeye başladı. Bu arada, yetimlerin, özellikle yetim kızların, hemen arkasından da kadınların hakları bize hatırlatıldı. Şu farkla ki, bir yandan bu haklar bize kesin bir dille bildiriliyor ve herhangi bir hak ihlâlinin yol açacağı sonuçlara “Allah’tan korkun, pek büyük bir günahtır” gibi ifadelerle bize hatırlatılıyordu; ama âyetler bir yandan da insanların içindeki iyilik duygularını uyandırıyor ve bu suretle bir fazilet yarışına meydan açıyordu. İşte bu, İslâm medeniyetini diğer medeniyetlerden, bilhassa Batı medeniyetinden ayıran en önemli farklardan biri idi.

Önümüzdeki haftalarda da incelemeye devam edeceğimiz bu konuya yaptığımız bu girişi tam video kaydından izlemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz:

UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD genel merkezinde cereyan eden Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları 7:00’de kılınan sabah namazından sonra ve simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramını takiben 7:30’da başlıyor ve 9:00’a kadar devam ediyor.

Programda hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.